Jeżeli zauważyłeś u swojego dziecka:
Dobrze trafiłeś!
Pomagamy dzieciom i ich rodzinom nie tylko z tymi problemami
Udzielamy wsparcia w sytuacji rozstania rodziców, a także trudności adaptacyjnych w przedszkolu/szkole.
Pierwszej konsultacji z psychologiem często towarzyszy szereg trudnych uczuć. Część rodziców niepokoi się, jak zostaną ocenione ich kompetencje wychowawcze, wstydzi podejmowanych do tej pory działań. Inni mówią o lęku przed stygmatyzacją, nadaniu dziecku etykiety: trudnego, wymagającego pomocy, "innego". Równie często pojawia się także obawa przed ujawnianiem przez dziecko intymnych szczegółów, dotyczących funkcjonowania rodziny.
Tymczasem celem psychologa nie jest ocena, czy jesteście idealnymi rodzicami, ani szukanie jednostki nozologicznej dla trudności dziecka, która mogłaby stać się swoistą etykietą, ani tym bardziej zadawanie pytań, które wykraczają poza zgłaszany obszar trudności.
Podczas konsultacji:
Na pierwsze spotkanie zazwyczaj zapraszani są rodzice/opiekunowie dziecka. Zbierany jest dokładny wywiad diagnostyczny (m.in. przebieg ciąży, pierwszy rok życia dziecka, przebyte choroby, ważne wydarzenia). Ustalamy, jaki jest cel wizyty, oczekiwania rodziców oraz podejmujemy decyzję o dalszym postępowaniu. Jeśli niezbędna jest obserwacja dziecka, rodzice są informowani o tym, jak przygotować je do pierwszej wizyty.
Na kolejne spotkania (ok. 3.) zapraszane jest dziecko, któremu - w zależności od potrzeb - czasami towarzyszy rodzic. Konsultacje są dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. Najważniejsze na tym etapie jest budowanie relacji, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.
Po wstępnej obserwacji i diagnozie dziecka ponownie spotykam się z rodzicami, by omówić wnioski i zaproponować dalsze działania (np. konsultacje specjalistyczne, zalecenia do pracy w domu, przedszkolu/szkole).
Co może być powodem konsultacji? Wrażliwego opiekuna niepokoić może wszystko, ale zazwyczaj większą czujność wzmaga każda obserwowana zmiana w zachowaniu dziecka, np. niegdyś towarzyskie, otwarte, teraz zamyka się w pokoju i odmawia wszelkich aktywności. Być może dziecko stało się bardziej drażliwe, częściej reaguje złością? Albo zastanawiacie się, dlaczego powtarza pewne czynności, odmawia próbowania nowych rzeczy, reaguje niepokojem na zmiany?
Cokolwiek Was niepokoi, ten niepokój udziela się także dziecku. Warto mieć na uwadze, że im dłużej obserwujemy dane trudności, tym trudniej o zmianę.
Poniedziałek 10:00 -18:00
Wtorek 8:00 -18:00
Środa 8:00 -18:00
Czwartek 8:00 -18:00
Piątek 10:00 -18:00
Sobota 8:00 - 15:00
ul. Jodłowa 9
62-095 Murowana Goślina
Rejestracja telefoniczna:
wspomaganierozwoju1@wp.pl
Numer konta:
84 1140 2004 0000 3602 7483 3119